Jak na refinancování hypotéky

Sjednáte-li si jednou hypotéku, nikdo vám nezaručí, že budete mít po celou dobu trvání hypotéky ty naprosto nejlepší podmínky, které na trhu jsou. Většinou je to naprosto naopak, trh se vyvíjí, podmínky hypotéky se vylepšují a vaše podmínky se stávají zcela neaktuálními. V ten okamžik je načase vyměnit starou hypotéku za novou a sjednat si refinancování hypotéky. S námi se navíc dozvíte jak na to. Přinášíme vám článek, ve kterém se dozvíte, jak na refinancování krok za krokem.

Kdy refinancování začít řešit?
Refinancování hypotéky byste měli začít řešit zhruba 4 měsíce před koncem fixace vaší stávající hypotéky. Čas si však musíte hlídat sami, protože vaše stávající banka vás samozřejmě neupozorní na to, že u jiné banky byste teď měli lepší podmínky. Čtyři měsíce před koncem fixace zpozorněte a začněte si připravovat půdu pod nohama.

Začněte si obcházet banky, zjišťovat podmínky na trhu a připravovat dokumenty, které si od vás banka vyžádá. Připravte se na to, že ze začátku za refinancování zaplatíte i nějakou korunu, protože například výpis z katastru stojí třeba 100 Kč, apod. Dalšími výdaji může být potvrzení o zůstatku úvěru či odhad ceny nemovitosti.

3 měsíce před koncem fixace aneb začněte připravovat banku
Zhruba v období 3,5 měsíce před koncem fixace připravte stávající banku na váš odchod. Požádejte ji o návrh nové úrokové sazby. Pokud vám návrh nebudou chtít poskytnout nebo se budou vymlouvat, běžně jednoznačně jinam. Následně si vyžádejte od své banky potvrzení o zůstatku úvěru.

Přečtěte si také:  Nebankovní půjčky Topfinanc

Posléze můžete oslovit banky skrze refinancování. Zaměřte se na úrokové sazby a hlavně na případné vstupní poplatky, na možnost předčasného splacení nebo nutnost sjednávání dalších produktů.

2 měsíce před koncem fixace
Další měsíc si vyberte nejvýhodnější a nejzajímavější nabídku a doneste ji do své stávající banky. Pokud s vámi banka nebude chtít vyjednávat, pak běžte 100 % pryč. Vyžádejte si souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě, oznamte bance, že budete refinancovat a ohlaste mimořádnou splátku. Následně oznamte svůj zájem vámi vybrané bance. Následuje běžná dokumentace a podepisování.

Refinancování hypotéky
amarjits / Pixabay